Každý cestovatel, který míří na Filipíny, stojí před těžkým rozhodnutím. Země, které leží na více než sedmi tisících ostrovech láká svou exotickou rozmanitostí, nádhernou přírodou, tyrkysovým mořem a skvělými lidmi. Ale který ostrov navštívit, když je jich tolik? Rozhodli jsme se propojit návštěvu tří ostrovů – Palawan, Bohol, Panglao a Luzon – jelikož každý z nich nabízí něco trochu jiného a to byste si na Filipínách rozhodně neměli nechat ujít. Navíc zde najdete doporučené hotely a hostely, kde jsme spali na Filipínách.
1 . Sopka Taal – unikátní vulkanická oblast
Výlet na sopku Taal by si neměl nechat ujít žádný návštěvník, který má v plánu zavítat na ostrov Luzon. Většina letů na Filipíny směřuje do hlavního města Manila, které se přímo na tomto ostrově nachází. Tato přírodní scenérie je unikátní tím, že jsou to vlastně dvě sopky v jedné. Uprostřed kaldery obrovského prehistorického vulkánu se nachází jezero, ze kterého tyčí další sopka, v jejímž kráteru je další jezero. Zní to poněkud bizarně, ale právě proto to musíte vidět na vlastní oči. K sopce se nejlépe dostanete autobusem, který jezdí přímo z Manily a pak cesta trvá přibližně 2,5 hodiny. Nebo si můžete zaplatit organizovaný výlet z Manily.
Doporučené hotely a hostely v Manile:
- The Suez Serviced Studios Makati – Booking.com | HotelsCombined.com
- Remington Hotel – Booking.com | HotelsCombined.com
U prvního jezera ve velkém kráteru vás čeká plavba loďkou k druhé sopce, která se tyčí uprostřed jezera. Výstup až na vrchol je poněkud strmý a také nás překvapilo, kolik lidí tu žije ve svých chýších. Ačkoli je tento vulkán stále druhý nejaktivnější na celých Filipínách, stal se domovem mnoha domorodců. Ti si nebezpečí zřejmě moc neuvědomují, přestože v roce 2011 začalo na povrch pronikat žhavé magma. Když už se ale konečně vyškrábete až na samotný vrchol, rozprostře se před vámi fascinující výhled. Za malé vstupné se dokonce můžete projít do míst, odkud stoupá horká pára přímo z horniny. Místní vám budou nabízet golfové hole a vy si můžete za poplatek odpálit pár míčků až přímo doprostřed jezera.
2. Bacuitské ostrovy – modré laguna mezi skalisky
Kdo nebyl na Palawanu a nenavštívil El Nido, jakoby na Filipínách vůbec nebyl. Sice je to turisty velmi navštěvovaná oblast, ale tomuto kouzelnému místu to vůbec neubírá na jeho přitažlivosti. Nádherné pláže s výhledem na okolní skaliska přímo lákají ke koupání. Ale co je vůbec nejlepší je výlet lodičkou na Bacuitské ostrovy. Tyto ostrůvky různých tvarů tvoří nádherné laguny, mezi nimiž jsou ukryté písečné pláže. Pokud pojedete na Filipíny, tak tohle místo prostě nesmíte vynechat.
Doporučené hotely a hostely v El Nidu:
- Amakan – Bed | Bunk | Breakfast – Booking.com | HotelsCombined.com
- El Gordo’s Adventures and Guesthouse – Booking.com | HotelsCombined.com
Ostrovů je tolik, že je dokonce v nabídce až několik možných výletů podle vlastní preference. V ceně je luxusní oběd na pláži na jednom z ostrovů. Určitě neváhejte a přibalte si s sebou šnorchl, protože zdejší útesy nabízí jedinečnou podmořskou podívanou. Musím říct, že už jsme se potápěli na hodně místech na zemi, ale tohle pro nás zatím stále zůstává jako to nejkrásnější.
3. Exotická kuchyň – kachní vejce či stromový červ
Pokud rádi zkoušíte extrémní kuchyni, pak jsou Filipíny to správné místo. Místní kuchyně nabízí spoustu vybraných specialit, na které v naší západní kultuře rozhodne nejsme zvyklí. Jedna taková pochoutka se jmenuje Balut a je to skutečná podpultovka. My jsme balut objevili až s pomocí místních, protože se prodává v uzavřených chladicích boxech, takže na první pohled není vidět. Balut je 8 týdnu staré vejce, kde se již vytvořil zárodek kachního embrya a je uvařené natvrdo. Místní ho jedí tak, ze vejce postupně loupají a pojídají se solí. Pokud se rozhodnete ho vyzkoušet, určitě vejce neloupejte celé, abyste se podívali, jak kachňátko uvnitř vypadá. Snižujete tím své šance, že budete schopni tuto místní pochoutku pozřít.
Další extrémní dobrotou je tamilok. Při pojídání tamiloka jsem měla tu výhodu, že jsem vůbec netušila, co vlastně jím. Slizká průhledná hmota chutnala jako nějaký mořský mlž, takže jsem žila v domnění, že si pochutnávám na nějaké výtečné mořské potvůrce. Tamilok je ale ve skutečnosti stromový červ, který si libuje ve dřevě mangovníků. Místní ho chytají a pojídají za syrova. Takže dobrou chuť.
4. Chocolate hills – slzy zamilovaného obra
Chocolate hills jsou malé kopečky kulatých tvarů, které jsou rozmístěny různě ve skupinkách za sebou na ostrově Bohol. Jsou porostlé trsy trávy, které se v období dešťů krásně zelenají. Až do chvíle, než přijde období sucha a tráva seschne a zhnědne, což bývá zhruba od února do května. Pak vypadají skutečně jako čokoládové pralinky. Nicméně kouzelná podívaná to je za každého období. Vědci se nemohou shodnout, co způsobilo jejich zajímavý tvar, nicméně se nabízí pár teorií. Podle odborníků kulaté kopečky vytvarovalo vlhké oceánské podnebí spolu s vápencem, ze kterého jsou kulaté vršky utvořené.
Ovšem místní legendy jsou poněkud více romantické. Vypráví se, že se obr Arogo vášnivě zamiloval do obyčejné ženy jménem Aloya. Ona však jeho lásku neopětovala, a tak jak ji obr unesl. Aloya byla nešťastná, chřadla a strádala, až nakonec zemřela. Zarmoucený obr nedokázal svůj smutek zadržet. Čokoládové kopečky jsou zkamenělé slzy, kterými se snažil oplakat svou ztracenou lásku. Ideální je spojit návštěvu kopečků s projížďkou na skútru, který si půjčíte na každém rohu za minimální cenu.
5. Nártoun filipínský – nejmenší primát
Toto malé zvířátko s obrovskýma očima patří mezi nejmenší vyšší primáty. Je to filipínský endemit, který žije převážně na ostrovech Bohol, Samar, Leyte a Mindanao. Nártoun je noční živočich, proto má tak dobře uzpůsobený zrak pro noční vidění. Přes den se ukrývá v dutinách stromů, kde odpočívá a spí. Je také skvělý lovec, jelikož se živí drobným hmyzem, pavouky, korýši a drobnými hlodavci. Nártoun se pohybuje ve větvích stromů, takže aby chytil svou kořist, přeskakuje z jednoho stromu na druhý. Někdy překonává až několikametrové vzdálenosti. K tomu, aby se dobře přichytil ke kmeni mu pomáhají velmi dlouhé tenké prsty a také ocas.
Nártoun filipínský špatně snáší život v zajetí. Jsou to velmi plachá zvířata, která z důvodu stresu rychle umírají. Je proto velmi důležité si pečlivě vybírat rezervaci, kde nártouny chovají. Během návštěvy se snažte být skutečně velmi tišší, abyste zvíře zbytečně nestresovali. Tento drobný tvoreček byl ochránci přírody nedávno označen jako téměř ohrožený druh.
6. Sabang river – Podzemní řeka
Sabang river je se svými 8.2 km nejdelší podzemní řeka na světě a jako přírodní památka byla zapsána na světové dědictví UNESCO. Dokonce byla roku 2011 zařazena na seznam jako jeden z nových přírodních 7 divů světa. Návštěva této přírodní pozoruhodnosti už nemůže být proto více lákavá. Díky tomu se sem sjíždějí turisté z celého světa. To děla z romantické projížďky loďkou po řece poněkud masovou záležitost. I tak jsme se rozhodli na toho místo vydat. Vzhledem k velkému zajmu musely úřady dokonce zavést denní kvóty, které limitují počet návštěvníků jeskyně. Kvůli tomu je nezbytné si prohlídku domluvit dostatečné dopředu přes cestovní agenturu například v Puetro Princesa – největší město ostrova Palawan.
Doporučené hotely a hostely v Puerto Princesa:
- Fersal Hotel – Booking.com | HotelsCombined.com
Řeka protéká jeskyní v národním parku – Puerto Princesa Subterranean River Park na ostrově Palawan. K jeskyni se dostanete vodním taxi, což je příjemná projížďka loďkou přímo až ke skalním útesům. Řeka se vlní primo pod obrovskými skalisky a vám se naskytne jedinečná možnost nasednout do člunu a nechat se pár kilometru svést až do samotného nitra jeskyně. Průvodce se vám snaží lámanou angličtinou přirovnat jednotlivé krápníkové útvary k známým zvířatům. Nad hlavou vám létají netopýři, a kromě světlého kužele baterky je v jeskyni naprostá tma. Ten, kdo má za sebou už pár návštěv v krápníkových jeskyních, bude mu tato prohlídka velmi povědomá.
7. Potápění & šnorchlování – korálové útesy
Filipíny jsou jedna z nejlepších potápěčských destinací vůbec. Ostrovy bují životem jak na souši, tak i v mořích. Musím říct, že potápění na Filipínách byl jeden z nejkrásnějších zážitků. A pokud jste se ještě s dýchacím přístrojem nikdy nepotápěli, pak mi věřte, že na Filipínách je ten správný čas začít. Téměř u každé plaze najdete scube dive center, kde si můžete za velmi příznivé ceny zapůjčit potápěčské vybavení. Instruktor s vámi vyrazí na moře, případně k jiným ostrůvkům, kde budete prozkoumávat mořské dno. Nádherné korálové útesy plné ryb a plovoucích želv vás okouzli. My jsme potápěni spojili s výlety na ostrovy Virgin Island a Balikasag z pláže Alona Beach na ostrově Panglao.
Doporučené hotely a hostely na ostrově Panglao:
- Moon Fools Hostel – Booking.com | HotelsCombined.com
- Imagine-Bohol – Booking.com | HotelsCombined.com
Pokud jste trochu náročnější, můžete vyzkoušet potápění či šnorchlování přímo s velrybími žraloky v Oslobu. Bohužel nám potápění zhatil přicházející tajfun, ale nakonec jsem byla za to ráda. Místní lidé žraloky krmí, aby je přilákali blíž ke břehu a divoká zvířata si tak zbytečně zvykají na člověka. Pro příznivce vrakového potápěni je ideální zátoka u města Coron ci Subic Bay.
Leave A Comment