Amazonský deštný prales je rozsáhlé území s nejrozmanitější biodiverzitou na naší planetě. Prales je nerozlučně spjat s řekou Amazonkou, která je nejdelší řekou na světě a v období dešťů se rozlije do širokého okolí. Návštěva Amazonie je opravdu nezapomenutelný zážitek, který si v sobě ponesete ještě hodně dlouho.

Během naší cesty do Peru jsme si vybrali společnost Jacamar Lodge Expedition, která zařizuje pobyty a výlety do Amazonie. Poskytuje jak ubytování a stravu přímo v pralese, tak zároveň výlety do širokého okolí. My jsme v pralese strávili přesně 3 dny/2 noci a bylo to úplně akorát. Doporučujeme se s nimi domluvit přímo v kanceláři a zaplatit si celý balíček se všemi aktivitami najednou. Potom se už nemusíte vůbec o nic starat a jen si užívat atmosféru pravé džungle. Až jsme byli překvapeni, jak je pobyt v pralese relaxační a uklidňující.

Alt text

Odpočinek přímo v Amazonském pralese

 Náš anglicky mluvící průvodce se jmenoval Junior a staral se o nás po celou dobu pobytu. Dozvěděli jsme se, že pochází z indiánského kmene, který žije v džungli a prales je pro něj skutečným domovem. Neustále nás překvapoval svými znalostmi o rostlinách a zvířatech, se kterými jsme se dostali do kontaktu. Kdykoli jsme se mohli zeptat na cokoli, co nás zrovna napadlo a Junior měl pro nás odpověď. Výlety byly perfektně zorganizované a všechno fungovalo přesně podle dohody.

Alt text

Náš veselý průvodce Junior

tom_profilV pralese panovala velmi uvolněná a přátelská atmosféra. Jak mezi našimi průvodci, kuchaři, tak jednotlivými cestovateli, kteří přijížděli poznávat džungli stejně jako my. Jezdili jsme na společné výlety a užili si spoustu legrace.

Prales nejlépe z kánoe nebo po svých

Nejdůležitější dopravní prostředek v Amazonii je člun. Abyste se dostali tam, kam potřebujete, budete se často pohybovat loďkou. Mezi aktivity, které Jacamar Lodge Expedition nabízí, patří především projížďka na kánoi mezi stromy a také trek v samotném pralese. To nám dalo příležitost prozkoumat jednotlivé druhy rostlin a stromů z naprosté blízkosti. Během projížďky jsme pozorovali opice a ptáky, jak skáčou ve vysokých větvích stromů. Pozorovali jsme tukany a ledňáčky a Junior nám ukázal obrovské říční lekníny, které dorůstají až dvoumetrové délky. Když jsme vystoupili z kánoe, dovedl nás k obrovskému stromu, který vypadal jak z filmu Avatar. Cestou nám ukázal obrovská termitiště a našel pár velikých stonožek.

Rybaření – lov piraň

Naší oblíbenou aktivitou bylo rybaření, konkrétně lov piraň. Loďkou jsme dojeli k místu, kde se tyto ryby obvykle vyskytují a pomocí jednoduchého prutu a vlasce s háčkem jsme začali rybařit. Naši průvodci nám připravili kousky opičího masa, kterými jsme ryby krmili. Nebylo to tak jednoduché, jak se na první pohled může zdát. I tak jsme si užili spoustu zábavy a všechny chycené piraně nám potom kuchař naservíroval k obědu.

Alt text

Lov piraň nebyl zdaleka tak jednoduchý, ale uspěli jsme

Alt text

Piraně na talíři chutnaly fantasticky

Návštěva rezervace a koupání v řece Amazonce

Během návštěvy rezervace jsme měli příležitost se pomazlit s lenochodem a pozorovat další druhy zvířat, které se v rezervaci zdržují jako např. chápany, pravěkou želvu a obrovskou krajtu. Rezervace funguje jako záchranná stanice, takže všechna zvířata, která se tu zdržují, mohou kdykoliv odejít. Hned po návštěvě rezervace jsme vyrazili pozorovat říční delfíny. V řece Amazonce žijí růžoví a šediví delfíni, kteří mají velmi specifický tvar čumáku. Bohužel jsme zrovna na ně neměli štěstí, takže jsme je neviděli. Ale to nám vůbec nevadilo, protože jsme si užili osvěžující koupání v Amazonce během kouzelného západu slunce.

Alt text

Eva se mazlí s lenochodem

Alt text

Setkání s pravěkou želvou

Návštěva indiánské vesničky

Návštěva indiánské vesničky byla skutečně velmi působivá. Náš průvodce Junior nám vysvětlil, že indiánské kmeny žijí v Amazonii stále tradičním způsobem života již po mnohá staletí. V současné době vláda zajišťuje základní vzdělání a výuku španělštiny pro indiánské děti, které tak mohou chodit do školy. Přesto se najdou v Amazonii kmeny, které se usilovně brání jakémukoli kontaktu s civilizací a nepustí k sobě žádného bílého člověka. Během návštěvy vesničky jsme si vyzkoušeli foukačku, neboli zbraň, kterou používají Indiáni k lovu zvířat. Je to vlastně dutá hole, kterou se foukají otrávené šípy přímo do těla kořisti. Indiáni používají kombinaci jedů, kterou mohou najít v pralese. Samotná foukačka je naprosto neslyšná, takže nevyplaší žádná zvířata, která jsou v okolí a lovec má tak větší šanci zasáhnout víc zvířat.

Alt text

Návštěva indiánské vesničky

Alt text

Tom zkouší foukačku

Noční džungle

Noční projížďka džunglí má své specifické kouzlo. Obdivovali jsme práci dvou našich průvodců, kteří byli schopní i v té tmě najít v lese různá zvířata. Asi nejpůsobivější byla návštěva místa, kde se vyskytují jedovaté tarantule. Junior si jednu zkušeně nechal lézt po těle a my měli možnost udělat to samé. Opravdu se našlo jen pár odvážlivců, kteří si vzali do ruky jedovatého pavouka a nechali si ho po sobě lézt.

Alt text

Na jedovaté pavouky se musí opatrně

Alt text

Tom si nechal po sobě lézt tarantuli

V dnešní době stále dochází k aktivnímu odlesňování pralesa, což má za způsobuje nenahraditelné škody. Kácení stromů za účelem těžby třeba či tvorby zemědělské půdy mění krajinu a podnebí celé naší planety. Jenže stále rostoucí populaci je nutné nějak uživit. Toto jsou vážné problémy, kterým prales čelí a v budoucnu bude čelit i nadále, takže pokud zvažujete jeho návštěvu, určitě s tím neotálejte.

Alt text

Ubytování v Jacamar Lodge Expedition bylo velmi příjemné

Kontakt

Email: turismo@jacamarlodgeexpedition.com
Web: www.jacamarlodgeexpedition.com
WhatsApp : +51 964 221 486
Tripadvisor

Alt text

Leskovec – jako symbol Jacamar Lodge Expedition

Děkujeme společnosti Jacamar Lodge Expedition za podporu během naší návštěvy v Peru. Veškeré naše názory jsou založeny na našich vlastních zkušenostech.