Warning: mysqli_query(): (HY000/1030): Got error 28 from storage engine in /home5/etabroad/public_html/wp-includes/wp-db.php on line 1924
Warning: mysqli_query(): (HY000/1030): Got error 28 from storage engine in /home5/etabroad/public_html/wp-includes/wp-db.php on line 1924
Warning: mysqli_query(): (HY000/1030): Got error 28 from storage engine in /home5/etabroad/public_html/wp-includes/wp-db.php on line 1924
Hledáte letos na dovolenou nějaké dobrodružné místo, kde můžete zažít pravou divočinu, potkat medvěda, šplhat po horách, plavat v jezeře nebo fotit úchvatné vodopády? Co takhle se doslova vrátit v čase do doby před kolonizací Severní Ameriky? Pokud si odpovíte ANO, pak Národní park Sequoia bude to pravé místo pro vás!
Nejúctyhodnější a také nejstarší stromy na celém světě rostou právě tady, v Národním parku Sequoia v jižní Sierra Nevadě. Svou rozlohou 1 635 km2 sice nepřekoná největší národní park Spojených států, Yellowstone, ale na druhé příčce se drží už od roku svého založení v 90 letech 19 století.
A co je vlastně hlavní lákadlo Národního parku Sequoia? Nejmohutnější stromy na světě – Sekvojovce obrovské. Jehličnany, zelené po celý rok, které rostou do výšky zhruba 80 metrů. Nejsou jen nejmohutnější stromy na světě, patří také i mezi nejstarší. Na planetě se vyskytují zhruba dva až tři tisíce let. Ve volné přírodě rostou tito obři dnes právě jen na území Národního parku Sequoia v Kalifornii.
Nejmohutnější strom na světě – Generál Sherman
Behem návstěvy parku Sequoia se připravte na to, že většinou budete muset šlapat po svých nebo si můžete výlet užít z koňského hřbetu. Naprostá většina parku je bez silnic a tudíž bez aut. Odměnou za výšlap vám ale bude pohled na Sekvojce obrovské, včetně jednoho z největších stromů vůbec – Generála Shermana (83,8 metrů). Tento velikán je součástí lesa, který příhodně nese název “Obří”. Kromě Shermana tady roste rovnou dalších pět z deseti největších stromů na světě.
Sequoia národní park byl původně domovem indiánů. V 18. století sem zasáhla ruka bílého člověka, který zatoužil po dřevě z gigantických stromů. Během těžby park ztratil tisíce sekvojí. Dřevo sekvojovců se nakonec ukázalo jako nevhodné pro obchod. Od roku 1890 je proto území chráněno pod značkou Národní Park Sequoia a je postupně rozšiřováno. Kromě obřích sekvojí, které dosahují výšky až 80 metrů, najdete v parku i jeskyně. Těch je tu údajně více než dvě stě a můžou měřit i desítky kilometrů. Pro veřejnost je aktuálně přístupná pouze Krystalová jeskyně. V parku jsou kromě jeskyní i jezera a vodopády, které jsou přístupné všem a můžete v nich třeba rybařit.
Sequoia National Park sousedí na severu s dalším národním skvostem: Kings Canyon parkem a dohromady tvoří velmi oblíbenou trekovou destinaci pro místní američany i turisty. Než si ale nazujete trekové boty, je potřeba se na cestu připravit. Trasy v oblasti měří dohromady více než tisíce kilometrů. Navíc mezi stromy můžete potkat medvědy a další divokou zvěř. V celé oblasti je přísný zákaz opuštění vyznačených cest.
Národní park Sequoia – nejlepší treky
Výběr tras je velmi široký, od krátkých vzdáleností pro začátečníky po několikadenní tůry v náročném terénu. Mezi ty nejvyhledávanější trasy patří: Congress Trail, Alta Peak Trail nebo Hazelwood Nature Trail.
Hazelwood Nature Trail: Ideální pro začátečníky, jde o zhruba 1,5 kilometrů dlouhý okruh, který vám zabere hodinu času. Začátek trasy je navíc kousek od Giant Forest Museum (Obřího lesního muzea).
Congress Trail: 3 kilometry dlouhá trasa, která začíná přímo pod korunou obřího Generála Shermana.
Alta Peak Trail: Trať, která vám zabere zhruba osm hodin a to hlavně proto, že na vás bude čekat převýšení zhruba 1 300 metrů. Není to sice okruh ale obě cesty měří shodně 12 kilometrů.
Kromě chůze mezi stromy můžete za jasných dní pozorovat hvězdy a třeba vyrazit na astronomický kurz. Kdo má rád kopce, ten by neměl vynechat Mount Whitney která je se svými 4 421 metry nejvyšší horou kontinentálních Spojených států Amerických.
Národní Park Sequoia je přístupný po celý rok. Přestože je hlavní sezóna v období letních měsíců, z nabídky aktivit si tu vyberete v létě, úplně stejně jako v zimě. Před každou návštěvou Sequoia parku se doporučujeme podívat na oficiální webové stránky, protože kvůli špatném počasí můžou být některá místa v parku zavřená.
Turistická atrakce – spadlý sekvojovec jako tunel pro auta
Přestože velká část Sequoia parku není přistupná po silnici, můžete se v některých částech pohybovat vlastním autem nebo využít bezplatné autobusy. Projet se můžete třeba v Tunnelu Log, který je 84 metrů dlouhý a prochází skrz 6,4 široký sekvojovec. Ten spadl na silnici v roce 1937 a tak se správa parku rozhodla v něm vyřezat tunel pro auta. V současné době je to vyhledávaná turistická atrakce.
V samotném parku se nachází několik chatek i luxusních hotelů. Navštivte stránky Parku Sequoia, kde se dozvíte vše potřebné ohledně parku a ubytování. Pokud tam nebudete chtít přespat, můžete se na noc vrátit do některého z nepříliš vzdálených měst. Nejbližší je Fresno (asi 2 hodiny cesty), dál pak San Francisco, Los Angeles nebo Las Vegas. My jsme to takhle přesně udělali a přespali jsme ve Fresnu, jelikož je to výrazně levnější volba.
Jaké národní parky jste v USA navštívili? A které se vám líbily nejvíc? Dejte nám vědět do komentářů.
Leave A Comment